Stany Zjednoczone znajdują się pośród pięciu krajów, z których Polacy najczęściej sprowadzają pojazdy osobowe. Bariery nie stanowią dla nas nawet koszty takiego importu, mimo tego, że zazwyczaj są dużo wyższe od opłat ponoszonych podczas sprowadzania auta z Niemiec, Francji lub Holandii. Jakie wydatki musimy wziąć pod uwagę, jeśli decydujemy się na zakup samochodu w USA?
Prowizja od transakcji
Pierwszą opłatą, jaką będziemy musieli ponieść, jest prowizja dla domu aukcyjnego. Zakup samochodów z USA przeprowadzany jest za pośrednictwem właśnie takiej instytucji. Wysokość prowizji zależy od ceny pojazdu. Wynosi kilkaset dolarów – minimalna wartość to około 200-300 USD. Musimy więc doliczyć te koszty do ceny samochodu, który chcemy sprowadzić.
Koszty transportu i opłaty celne
Jeśli zakup przebiegł bez problemu, następnym krokiem jest zorganizowanie transportu pojazdu do Polski – zarówno naziemnego, jak i morskiego. Z reguły bardziej opłacalnym wyjściem jest import samochodu z USA frachtem morskim do portu w Niemczech i przetransportowanie go stamtąd do naszego kraju. Łącznie mowa więc o trzech kursach: od sprzedawcy do portu w USA, stamtąd do portu niemieckiego, a następnie, drogą lądową do Polski. Łącznie musimy liczyć się z kosztami wynoszącymi około 2000 USD/8000 PLN.
W przypadku importu opłaty celne w Niemczech są równie 10% wartości samochodu osobowego, ale zwolnione są z nich pojazdy zabytkowe. Podatek VAT u naszych zachodnich sąsiadów wynosi zaś 19%.
Opłaty po imporcie: przegląd i modernizacja techniczna
Wysokość akcyzy to wydatek rzędu 3,1% jeśli pojazd ma silnik o pojemności do 2.0 l, a 18,6%, jeśli jest wyższa niż 2,0 l. Wydatku tego nie poniesiemy jednak w przypadku aut zabytkowych i elektrycznych. W następnej kolejności musimy także opłacić przegląd techniczny samochodu z importu, a także modyfikacje dostosowujące go do polskich przepisów (np. zmiana koloru światła kierunkowskazu, wyskalowanie licznika z mili na godzinę na kilometry na godzinę). Tutaj koszty mogą się różnić i wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Auto z importu trzeba także zarejestrować, do czego konieczne będzie przetłumaczenie jego dokumentów. W wydziale komunikacji możemy złożyć tylko dokumenty przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego – to wydatek rzędu ok. 200-300 zł. W koszty wliczyć należy też obsługę całego procesu przez wybraną firmę. U nas stawka ta wynosi 2000 zł netto.